Dicle Nehrinin her iki yakası üzerinde kurulmuş ve antik çağların en önemli ticaret, bilim ve kültür merkezlerinden biri olan Batman ilçesi Hasankeyf, adeta masallar diyarından çıkıp gelmiş gibi. Kentin, 4. Yüzyılda Bizans imparatoru Konstantin tarafından bölgenin koruması için inşa ettirilen iki kuleden biri olarak kurulduğu düşünülmekte. Hasankeyf’e Batman Havaalanından arabayla veya otobüsle geçebilirsiniz. Bölge, Batman merkeze 35 km uzaklıkta. Hasankeyf gezilecek yerler yazımızı okumaya devam edin…

Hasankeyf-gezilecek-yerler

Dicle Nehrinin verimi ile çabucak gelişen ve nehir yolu ticareti ile önemli bir merkez haline gelen Hasankeyf, Bizanslılardan Abbasilere ve Eyyubilere kadar birçok medeniyetin hakimiyetine giren şehir, en parlak dönemini Artuklular Beyliği döneminde yaşamış. Dicle Nehri boyunca bu medeniyetlere ait birçok tarihi eser bulmak mümkün.

Bölgede görülecek yerlerin başında, Bizans döneminde şehir koruması için inşa edilen Hasankeyf Kalesi geliyor. Kalenin iç kısmı Büyük Saray, Küçük Saray ve Ulu Cami gibi birçok değişik konutsal bölge içermekte. Eyyubilerden kalma bir yazıt içeren kale geçidi, bu görkemli kaleye giden merdivenler ile donatılmış. Hasankeyf ayrıca Ortaçağdan kalma en büyük taş köprüye de ev sahipliği yapmakta. 12. Yüzyılda Artuklular tarafından inşa edilen köprü, günümüze kadar korunarak gelmiş.

Hasankeyf en iyi yerlerden başka bir tanesi, kalenin kuzeyinde bulunan ve Artuklular tarafından inşa edildiği varsayılan saray. Saray yazıtı halen yeraltında bulunduğundan sarayın hangi tarihte ve kimler tarafından yapıldığı halen belirsizliğini korumakta. Görmenizi tavsiye ettiğimiz diğer yerler ise, Eyyubi mimarisinin örneklerini keşfedebileceğiniz Ulu Cami, El-Rızk Camii, Koç Camii ve Kızlar Camii. Yine İmam Abdullah ve Zeynel Bey’in kabristanlarını da görmenizi öneririz. Hasankeyf’e gelmişken Hasankeyf Kültür ve Sanat Festivalini de görmeden ayrılmayın deriz.

 

Hasankeyf görülecek yerler yazımıza yorumlarınızı ekleyebilirsiniz.

Rate us and Write a Review

Your Rating for this listing

angry
crying
sleeping
smily
cool
Browse

Your review recommended to be at least 140 characters long

building Own or work here? Claim Now! Claim Now!

Claim This Listing